AAEON Launches NIKY-2215-NX, a 21.5” AI Panel PC Powered by NVIDIA Jetson Orin NX
TechnologyRekha Nair07 May 2026
 Designed for AI-driven industrial monitoring applications, AAEON’s new NIKY-2215-NX pairs a strong AI engine with a 21.5” TFT-LCD touchscreen, all in one robust platform.
NIKY-2215-NX 3D Top-Side
The NIKY-2215-NX is available in SKUs with either an 8GB or 16GB NVIDIA Jetson Orin NX module, offering up to 100 TOPS of AI performance. Meanwhile, the system includes a 21.5" TFT-LCD projected capacitive multi-touch screen, highlighting its suitability for applications such as AI-driven production line inspection systems and industrial monitoring dashboards.
Given the market segment the product is designed for, the NIKY-2215-NX demonstrates a number of rugged characteristics. These include a broad -5°C to 55°C operating temperature range, a 12V to 24V power input range, as well as both VESA and panel mounting options. Moreover, the system’s display offers wide 160-degree horizontal and vertical viewing angles, as well as impressive vibration and shock tolerance.
Business News For Profit
AAEON Launches NIKY-2215-NX, a 21.5” AI Panel PC Powered ... | Edu News